מומחה במיילדות וגניקולוגיה
הפלות חוזרות והריון בסיכון גבוה

איזה בדיקות מומלץ לעשות לאחר הפלה

הפלה בלתי צפויה יכולה להפוך לחוויה מלחיצה ולהעלות חשש להפלה חוזרת. כתוצאה מכך נשים שחוו הפלה לא פעם פונות לבצע בדיקות כאלו ואחרות כדי לגלות אם ישנו גורם לבעיה, לטפל בו ובכך לנסות למנוע את הישנות התופעה. לרוב הרופאים ימליצו על בדיקות רק לאחר שלוש הפלות רצופות, ואצל נשים מעל גיל 35, לאחר שתי הפלות.

בדיקת עובר אחרי הפלה
בחלק גדול מן המקרים הפלה טבעית נגרמת כתוצאה מבעיה כרומוזומלית אצל העובר. לכן אחת הדרכים להבין מה קרה היא לבצע בדיקת עובר אחרי הפלה. כדי לבדוק מה גרם להפלה שולחים לבדיקה גנטית את החומר ההריוני שהוצא מהרחם באמצעות הגרידה.
בדיקת דם גנטית
בדיקת דם גנטיות של שני בני הזוג מאפשרות לאתר פגם כרומוזומאלי אצל אחד מבני הזוג או שניהם. בדיקה זאת מבררת האם אחד ההורים מעביר כרומוזום לקוי כל פעם לעובר.
בדיקת אולטרסאונד
לאחר הפלה יש לבצע בדיקת אולטרסאונד כדי לוודא שאין שאריות של ההיריון ושהרחם ריק. לעיתים ניתן גם לבדוק באמצעות בדיקת אולטרסאונד אם ישנן בעיות אחרות שגרמו להפלה, כמו למשל בעיות אנטומיות במבנה הרחם לרבות פגמים מולדים, מחיצה ברחם או בעיות מבניות אחרות.
בדיקת קרישיות יתר
על פי מחקרים הפלות חוזרות לא פעם נגרמות כתוצאה מקרישיות יתר של הדם, בעיקר כאשר מדובר בהפלות שמתרחשות בטרימסטר השני של ההריון. הבעיה בקרישיות היתר היא שהיווצרות קרישי דם עשויה לחסום כלי דם שמובילים אספקת דם לרחם במהלך ההריון. כאשר אספקת הדם לרחם נפסקת עשויה להתרחש הפלה. באמצעות בדיקה ניתן לאבחן את הבעיה מוקדם יחסית ולהתחיל בטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי הקיים ידוע כיעיל במיגור התופעה.
בדיקת הפרעות הורמונליות
ישנן בדיקות שונות שיכולות לעזור להבין מהם הגורמים להפלה החל בבדיקת עובר אחרי הפלה ועד בדיקת הפרעות הורמונליות. האחרונה עוזרת לגלות בעיות שונות הפוגעות בייצור ההורמונים כמו הפרשה מוגברת של בלוטת החלב או הפרעה בבלוטת התריס. בדיקות הורמונליות לרוב יהיו נפוצות יותר כאשר מדובר בתופעה של הפלות חוזרות ונשנות. או אז יש צורך בבדיקות יותר מעמיקות כי אם אכן ישנו גורם לבעיה, מומלץ לאתר אותו כמה שיותר מוקדם ולהתחיל את הטיפול הדרוש בהתאם לממצאים.
סיבות להפלות חוזרות

כיצד יודעים אילו בדיקות לבצע?

לאחר הפלה הרופא יבצע אבחון מעמיק במהלכו יבדוק את המאפיינים של ההפלה, ויחקור את ההיסטוריה המשפחתית כדי לדעת אילו בדיקות לאחר הפלה לבצע. הבדיקות השונות יספקו תמונת מצב יותר רחבה, מה שיאפשר להחליט על אופן הטיפול. יש לציין כי רק ב- 50% מהמקרים ניתן לאבחן את הסיבה להפלה הטבעית, ב- 50% האחוזים הנותרים לא ידועה הסיבה. אולם במידה ואכן יש סיבה כדאי לאתר אותה כמה שיותר מוקדם כדי להקטין את הסיכון להפלה נוספת ולהגדיל את סיכויי ההצלחה של קליטת הריון חדש.

פרופסור הוארד כרפ - מומחה להפלות חוזרות והריון בסיכון גבוה מקבל במרפאה פרטית בהרצליה מדיקל סנטר מטופלות מכל קופות החולים.
ניתן לקבל החזרים עבור הייעוץ מכל קופות החולים וחברות הביטוח.

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא 052-2533073
דילוג לתוכן